Včelí úly a doplňky

Zobrazení 1-24 z 263 položek

Vhodný výběr úlu je základem chovu včel. Bez ohledu na to, zda jste příznivci tradičních dřevěných úlů nebo jdete s dobou a volíte polyuretanové úly, polystyrenové nebo nejinovativnější úly z EPP – naše nabídka zahrnuje široký výběr typů úlů.

Úl je nezbytný pro správné fungování včelstva. Je to místo, kde včely žijí a kde sbírají potravu. Vhodná konstrukce úlu umožňuje snadný přístup ke včelstvu a umožňuje včelařské práce bez nadměrného podráždění včel.

V naší nabídce naleznete úly a jejich komponenty, ze kterých můžete postavit ideální domov pro včelstva.

Konstrukce a typy úlů

Všechny moderní úly mají tvar kostky. Skládají se z:

Srdcem úlu je nástavek - zde se včely rozmnožují a matka klade vajíčka.

Různé typy úlů se liší nejen velikostí, ale i konstrukcí. Nejoblíbenější je úl, do kterého vkládáme rámky o rozměrech 360x260 mm.

Včelaři si ho cení zejména pro jeho téměř neomezenou kapacitu. Standardní úl se skládá ze dvou nástavků a jednoho polonástavku. Lze však přidat další patra.

Tento typ úlu je vhodný i pro kočující včelstva.

Nejčastěji se vyskytuje v malých domácích včelstvech. Jeho výhodou je bezpečné přezimování včel a rámky, jejichž velikost se blíží přirozené struktuře včelích hnízd, což snižuje riziko útěku včelstva.

Tyto úly bohužel nelze rozšiřovat. Není možné odstranit ani jejich dno.

Dalším oblíbeným typem je úl Dadant, který se vyznačuje jedinou hnízdní místností. Díky této konstrukci je mnohem snazší udržet kontrolu nad včelstvem.

Kromě výše uvedených úlů nabízíme také úly Ostrowska, Langstroth nebo Apipol. Je třeba si uvědomit, že z praktických důvodů je nejlepší mít ve včelíně jeden typ úlu.

Včelstvo od začátku. Jaké úly koupit?

Založení první včelnice vyžaduje nákup mnoha včelařských potřeb. Nejdůležitější a určitě jednou z nejnákladnějších je nákup včelích úlů.

V závislosti na zvolené rámkové velikosti mohou být úly různé velikosti. Největší bývají dřevěné úly, které jsou i přes mnohé novinky na trhu stále velmi oblíbené, protože se vyznačují dobrou ventilací hnízda.

Začínající včelaři, kteří si vybírají první úly pro svou včelnici, si oblíbili polyuretanové úly. Jsou rozhodně lehčí a zároveň velmi robustní.

Pro kočovná včelstva jsou naopak nejčastější volbou polystyrenové úly, které jsou velmi lehké a pohodlné na přepravu.

Náš obchod nabízí všechny výše uvedené typy úlů. Prodáváme lakované i nelakované úly pro různé typy rámků. Naše úly se dodávají v různých konfiguracích. Rozsáhlý výběr součástí úlu vám umožní sestavit si vlastní úl v libovolné konfiguraci.

Za pozornost stojí také startovací sady pro včelaře, které obsahují úly ve vámi zvolené velikosti a základní včelařské příslušenství.

Úly Lyson pro každého včelaře

Naše úly jsou ceněny pro svou vynikající kvalitu a trvanlivost, která zaručuje neochvějný a udržitelný růst včelstev. V podkategorii polystyrenových úlů můžete zakoupit lehké a moderní konstrukce, které v zimě poskytují včelám vynikající izolaci. Díky své dlouhé životnosti a robustnímu zpracování jsou skvělou alternativou k tradičním dřevěným úlům.

Novínka. Úle z EPP

Za zvláštní pozornost stojí nový úl z EPP, tj. pěnového polypropylenu. Jeho hlavní výhodou je nízká nasákavost – základ pro správnou hygienu včelína. Nákupem EPP úlu minimalizujeme náchylnost k tvorbě hub a plísní.

Nabízíme kompletní sortiment vybavení pro vámi vybraný úl, stejně jako další včelařské potřeby a příslušenství:

 

Product added to wishlist
Product added to compare.