Příslušenství k úlům

Zobrazení 1-24 z 54 položek

Sklízení medu je jedním z nejdůležitějších okamžiků včelařské sezóny. To znamená, že bychom k němu měli přistupovat opatrně a obezřetně, abychom nedráždili včelstva. Při sběru medu mohou včely včelaře rušit nebo dokonce napadnout. Řešením tohoto problému je přepážka úlu, která se připevňuje na strůkpu. Díky němu můžeme bezpečně sbírat zralý med z plástů, aniž bychom rušili včelstvo nebo způsobili ztráty medu. Obchod Łysoń nabízí přepážky pro včely různých velikostí z odolných a praktických materiálů.

Jak funguje včelí přepážka?

Přepážky úlu se vkládají do vodorovné příčky z vodovzdorné překližky a vkládají se mezi hnízdo a nástavek. Tímto způsobem bude fungovat jako jednosměrný tunel, který uzavře průchod v opačném směru.

Díky tomu nejenže kontrolujeme včely, ale po 24-48 hodinách můžeme pokračovat ve sběru medu bez přítomnosti létajících včel. Včelařská přepážka se používá a doporučuje zejména u vícenástavkových úlů. Je vhodný zejména pro střední a velká včelstva, kde může být sběr medu časově i pracovně velmi náročný.

Jak vybrat nejlepší přepážku pro úl?

Přepážky pro včely mohou být vyrobeny z různých materiálů, například z plastu nebo polyuretanu. Vkládají se do již zmíněné dřevěné překližky. Každý model má podobné vlastnosti, přičemž nejoblíbenější výrobky mají 8 otvorů, kterými včely vstupují do hnízda. Dělící úly je vhodné vybírat podle typu úlu, jeho velikosti nebo počtu pater.

Úlová přepážka a další příslušenství pro medobraní

Přepážka pro včely není jediným praktickým včelařským doplňkem, který usnadní a urychlí medobraní. V rámci přípravy na tento proces byste se měli vybavit prázdným a čistým nástavkem s dnem a stříškou na přenášení plástů, kartáčem na zametání dělnic nebo včelařským oblekem, který vás ochrání před případným kousnutím. Pro hladký a bezproblémový průběh prací ve včelíně je také dýmák a profesionální zařízení na vytáčení medu.

V obchodě Łysoń.com nabízíme odolné stojany na úly, díky nimž bude práce v domácím nebo cestovním včelíně pohodlnější. V našem sortimentu najdete jak pozinkované ocelové modely, které jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám, tak kovové modely, které udrží úly ve stabilní poloze nad zemí. 

Praktický stojan na úly

Úl je vhodné umístit na podložku, která by neměla přesahovat vnější okraje, protože stékající voda může způsobit korozi nebo hnilobu (v případě dřevěných modelů). Stojan na včelí úl z oceli nebo kovu může stát přímo na zemi, ale v případě použití dřevěných modelů je vhodné položit cihly, keramické dlaždice nebo jiné materiály, aby se zabránilo poškození.

Praktičtější jsou jistě kovové nebo ocelové stojany na včelstva, které se při tlaku úlu nebo nepříznivých povětrnostních podmínkách nekývají a nekroutí.

Nejlepší stojany na úly

Stojan na úl by se měl vybírat především s ohledem na velikost a rozměry - některé modely jsou vhodné pro jeden úl, jiné pojmou i několik úlů stojících vedle sebe. Samotné rozměry musí být vždy přizpůsobeny velikosti dna konkrétního typu úlu. Výškově nastavitelné výrobky jsou také pohodlné a ocení je jak majitelé kočovných včelstev, tak i vyšší osoby.

Nejoptimálnější volbou jsou úlové stojany tradiční konstrukce, které zajistí, že se lze starat i o okolí úlu, například pohodlně sekat trávník. Ve stacionárních včelínech je lze použít také pod lehkými polystyrenovými úly, ale ty vyžadují dodatečné zatížení střechy, aby se zabránilo poškození větrem.

Stojany na úly mohou být také nastavitelné, takže dobře poslouží jako podpěra pro různé typy úlů. Nabízíme také moderní stojany, které se navzájem spojují pomocí nosníků a vytvářejí tak prostor pro postavení několika úlů.

Stojan na úly ideální pro váš včelín

Stojan na úly se krásně vyjímá v přírodním prostředí naší zahrady nebo pozemku. Jeho hlavním úkolem je však poskytnout včelstvům stabilní domov, proto jej vždy vybírejte s ohledem na typ úlu nebo na oblast, kde váš včelín stojí.

Product added to wishlist
Product added to compare.