Mateří mřížky

Zobrazení 1-18 z 18 položek

Mateří mřížka slouží k uzavření matky v oddělené části úlu nebo k oddělení druhého patra od oddělkového hnízda nebo hnízda od plástů.

Díky mřížce může včelí matka klást vajíčka pouze do komůrky, ve které je včelstvo v různém stádiu vývoje. Včelaři získávají k odstřeďování pouze plásty bez oddělků. Pomocí větrací mřížky včely ukládají med do nástavků, odkud včelař odebírá plásty pouze s medem, které se pak používají k odstřeďování. Princip mřížky je jednoduchý, protože včely dělnice se mohou protáhnout otvory v mřížce, což jim umožní projít z oddělku do úlu. Včelí matka je větší, a proto nemůže projít otvory. V případě více nástavkových úlů, kde je možné hnízdo vertikálně rozšířit (a přidat nástavky nebo poloviční nástavky na med), se mřížka umístí přímo na horní lišty rámků z oddělku a na mřížku se pak umístí plásty s medem. Všimněte si, že trubci se do otvorů také nevejdou a nemusí být schopni úl opustit.

Mateří mřížky mají dva typy systémů: ve vertikální a horizontální rovině.

Pokud včelař zvládá své včelaření v úlech stojanového typu, použije horizontální mřížky a v lehátkových úlech - vertikální. Ve včelařství se na výrobu mřížky používají různé materiály:

  • fóliové, které jsou plastové, snadno se uspořádají v úlu a vyznačují se nízkou cenou, 
  • drátěné, jsou velmi odolné, při instalaci tohoto typu je třeba věnovat zvláštní pozornost mřížka k ní těsně zapadá do úlu 
  • a mřížky vyrobené z plastu, které jsou odolnější než mřížky z folie.

Product added to wishlist
Product added to compare.

Na našich webových stránkách používáme cookies. Více v zásadách ochrany osobních údajů.