Medomety

Zobrazení 1-24 z 125 položek

Medobraní je bezpochyby nejvděčnějším obdobím v práci každého včelaře. Ať už jste zkušený průmyslový včelař, nebo s tímto oborem teprve začínáte - široká nabídka společnosti Łysoń vám umožní vybrat si medomet, který bude dokonale odpovídat vašim potřebám.

Mezi námi vyráběnými včelařskými zařízeními najdete jak diagonální, tak radiální a kazetové medomety s různými typy napájení nebo výkonu.

Přesvědčte se sami, proč nám důvěřuje již více než milion zákazníků z celého světa!

Prohlédněte si řadu včelařských potřeb firmy Łysoń a zjistěte, že točení medu nebylo nikdy jednodušší!

Krátká historie medometu

Odstředivka na med - tak naši dědečkové a pradědečkové říkali medometu. Vynálezcem odstředivky na med byl František Hruška z Brna, který svůj inovativní přístroj představil v roce 1865.

Obsahoval pouze jednu plástvičku a značně se lišil od současného designu, přesto vzbudil obdiv a zájem účastníků 14. kongresu rakouských, německých a maďarských včelařů.

Nejzajímavější byla možnost získat plásty zpět poté, co z nich byl vytočen med. Dříve byla tato složka zničena při sběru medu.

 V následujících letech vynálezce svůj návrh zdokonaloval, až získal tvar a design dnešních medometů.

Typy medometů. Jaké zařízení zvolit?

Když se vydáte na cestu včelařského dobrodružství, dříve či později budete muset zakoupit medomet.

Zařízení na vytáčení medu usnadní získávání suroviny a ušetří spoustu času, který je ve včelařství nesmírně cenný. Na vrcholu sezóny dosahuje práce včelaře až několika hodin denně.

První volbou, kterou budeme muset provést, je volba pohonu pro náš stroj.

Tradiční ruční medomet nebo technicky vyspělejší medomet s elektrickým pohonem?

Toto dilema řeší především informace o dostupnosti elektrické energie ve včelařském pracoviště. Někdy se jako ideální volba ukáže ruční elektrický medomet. Většina z nich má napájení 230 V i 12 V, takže je lze pohánět i pomocí baterie.

V kočovných včelstvech je to obvykle jediná možnost. Pokud se kvůli tradičnímu přístupu ke včelaření rozhodneme koupit ruční medomet - časem, až budeme chtít sběr medu urychlit, můžeme zařízení snadno dovybavit elektrickým pohonem. Jeho montáž je velmi jednoduchá.

Kapacita medometu a jeho konstrukce

V současné době je na trhu poměrně velký výběr medometů, ale naprostá většina z nich je založena na stejných pracovních mechanismech.

 Každý medomet se skládá z nádrže, do níž se odstředěný med přivádí, a z rotoru do rámů, který se otáčí kolem osy umístěné uprostřed nádrže. Bubny všech medometů značky Łysoń jsou vyrobeny z odolné kyselinovzdorné nerezové oceli 0H18N9, která je neutrální a nemění chuťové hodnoty odstředěného medu. Jedná se také o materiál s hygienickým certifikátem PZH. Na dně nádržky na med je kohoutek, kterým se vylévá vytočený med.

Pokud jde o způsob umístění plástů v medometu, můžeme je rozdělit na diagonální, kazetové a ty, které drží nejvíce rámků - radiální.

U nejjednodušších diagonálních medometů je nutné ruční otáčení rámků, aby se med vytočil na druhou stranu. Elektricky poháněné kazetové medomety umožňují vytáčení medu bez otáčení rámků. Radiální medomet naopak umožňuje odstřeďování medu z obou stran plástů současně. 

Varianty medometu

Medomety naší společnosti se dodávají ve čtyřech standardních provedeních: Minima, Optima, Classic a Premium.

Jsme také výrobcem inovativního medometu pro osoby se zdravotním postižením, za který jsme na veletrhu Apimondia v Montrealu získali zlatou medaili.

Medomety patří k nejčastěji pořizovanému vybavení pro včelařství. Zákazníci prodejny Łysoń oceňují vysokou kvalitu našich medometu a jejich bezporuchovost i při intenzivním používání v sezóně. Na každé zařízení se samozřejmě vztahuje záruka.

 

 

Product added to wishlist
Product added to compare.