Zásobník - odpařovač na kyselinu mravenčí a...

Zásobník - odpařovač na kyselinu mravenčí a octovou 120ml

Zásobník - odpařovač na kyselinu mravenčí a octovou  120ml.

Barva závisí na šarži materiálu.

3024
44,00 Kč
S DPH

 

Zásobník - odpařovač na kyselinu mravenčí a octovou - jednoduché a užitečné řešení pro použití ve včelíně

Na začátku září vstupuje boj proti varroáze do rozhodující fáze. Z úlů se vybírá loňský a letošní med, hnízda se upravují k zazimování. V tomto období je nejvhodnější bojovat proti varroáze, která oslabuje zimní generace včel. Je také vhodně chránit plásty odebrané z úlů před destruktivním účinkem motolicy pečeňové. V obou těchto případech se používá zásobník firmy LYSON.

Kyselina mravenčí - efektivní způsob boje proti varroáze

Většina léků je drahá. Včelaři se stále častěji poohlížejí po jiných řešeních. Některé z nich jsou velmi účinné a jejich použití je levné. Kyselina mravenčí je dobře známý prostředek, který se ve včelařství osvědčuje již řadu let. Jedná se o organickou chemickou sloučeninu, karboxylovou kyselinu. Největší výhodou jeho aplikace je, že bojuje proti jedincům V.destructor nejen na včelách - jako jiné přípravky - ale i proti těm pod závojem. Vzhledem ke zkrácené foretické fázi škůdce má tento faktor klíčový význam. Správně provedené ošetření 85 % kyselinou mravenčí je pro včely bezpečné a je velmi účinné při omezování varroázy.

Kyselina octová - způsob, jak uchovat plást na skladě

Každoročním problémem, kterému včelaři čelí, je skladování odebraných plástů ve skladech, kde čekají na své opětovné použití ve včelstvech. Zásoba těchto zapouzdřených rámů je cenným zdrojem. Umožňuje hmyzu rychleji sbírat med, což je důležité zejména v počátečních fázích sezóny. Bohužel plásty, o které se žádné včelstvo nestará, se často stávají kořistí motolicy pečeňové. Larvy se jimi živí a časem je zničí natolik, že je nelze vrátit zpět do včelstev. Jedním ze způsobů ochrany  plástů je odpařování kyseliny octové. Jeho koncentrace ve vzduchu způsobuje, že aktivita škůdce mizí. Několik dní před umístěním těchto plástů do úlu je třeba je vyvětrat, protože pach látky, která na nich zůstává, odrazuje včely od pohybu na jejich povrchu, a tedy i od jakékoli práce.

 

Jak používat zásobník proti varroáze?

Optimální doba pro ošetření je konec léta a začátek podzimu. Ošetření je bezpečné provádět, pokud teplota vzduchu mimo úl nepřesáhne 23-24 °C. Zásobník naplňte kyselinou mravenčí několik hodin před jejich vstříknutím do úlů. Tím se zajistí, že absorpční materiál v nich rovnoměrně nasákne tekutinu. To lze provést například večer před plánovaným uložením do úlů. Páry kyseliny mravenčí jsou těžší než vzduch, proto se dávkovač umístí na horní část hnízda. Strůpky úlů značky Lyson jsou vybaveny otvory kompatibilními s zásobníky, takže je lze vložit pod plásty bez sebemenšího zásahu do hnízda a rušení včel. Tato zařízení jsou vybavena nastavitelnou odpařovací plochou. Zpočátku by se měly otevírat o něco méně. Zpočátku se zdá, že odpařování včely dráždí: vylézají před úl a poletují kolem. Časem to ustoupí, a pokud teplota nedosáhne maximální povolené hodnoty, lze odpařovací plochu zvětšit.

Ovládání stupně otevření zásobníku usnadňuje šestistupňová stupnice. To také dává příležitost pořídit si poznámky, aby bylo možné pochopit souvislost mezi teplotou a velikostí odpařovací plochy a chováním včel v různě silných včelstvech. To umožňuje formulovat vhodnou, účinnou a pro včely bezpečnou strategii používání zásobníku. Najednou lze do jednoho dávkovače nalít 70-80 ml kyseliny. Jedná se o množství, které je zásobník schopen účinně absorbovat a odpařit. Někteří lidé předpokládají, že k účinnému hubení varroázy je třeba použít přibližně 150 ml kyseliny mravenčí, což znamená, že je třeba zásobník doplňovat. 

V současné době se však někteří vědci přiklánějí k závěru, že dávka 40 ml je dostatečná k účinnému zbavení se V. destructor. Odpaření jedné maximální dávky v zásobníku je dostačující, pokud je kyselina mravenčí součástí širší strategie celosezónní ochrany proti varroáze.

 

Jak používat zásobník na ochranu plastů před zavíječem voskovým?

Plásty vyjmuté z úlů je třeba zavěsit do úlových tělísek. Vyměňte větrací zátky, aby nedocházelo k úniku výparů kyseliny octové. V závislosti na místnosti, ve které se nacházejí, naskládejte těla úlů několikrát až několikrát. V každém z nich je dobré zavěsit rámy trochu volněji. V tělese s 10 rámečky se umístěním 9 plastu zlepší pohyb par, a tím i účinnost ošetření. Stejně jako v případě kyseliny mravenčí je i zde zásobník umístěn nahoře. Poslední těleso je možné zajistit strůpkem a do jeho otvoru vložit zásobník.  Měla by však být zcela otevřená, aby koncentrace kyseliny octové ve vzduchu kolem náplasti rychle dosáhla úrovně nepříznivé pro škůdce. Každých několik dní zkontrolujte, zda houba nevysychá, a v případě potřeby přidejte kyselinu. Když teplota vzduchu klesne na 10 °C nebo níže, lze aplikaci přerušit. Za těchto podmínek aktivita škůdců mizí a plasty jsou bezpečné.K léčení chorob doporučujeme dna, která pomáhají pečovat o hygienu úlu.

´

No reviews

Mohlo by vás také zajímat

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

Product added to wishlist
Product added to compare.