LYSON-CZ s.r.o. je dceřinou firmou světoznámého polského výrobce včelařských potřeb. Založena byla v roce 2021 jako odpověď na zvýšenou poptávku po LYSON zboží na českém trhu. Zkušenosti, které jsme od roku 1995 získali na domácím polském trhu, chceme převést a uplatnit i v ČR. Proto přicházíme s nabídkou nejlepších produktů mateřské společnosti Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. K.

MARIAN ŁYSOŃ (1930-2004)

Dědeček Tomasze Łysoně, aktuálního prezidenta společnosti. Významná postava v rodinné historii – jsa autoritou pro svého syna a později i vnuka, stál u zrodu nejen rodinného včelařství, ale i celé firmy. Veliký milovník včel a inovativních způsobů jejich chovu, což se ukázalo býti ideálním spojením. Mezi lety 1952 – 1980 pracoval v továrně na dieselové motory v Andrychowě jako slévárenský modelář. Zároveň se spolu se synem starali o zahradu a 50 úlový včelín. Dovednosti získané v této profesi spolu se zkušenostmi a konstruktérským nadáním nepochybně využil při tvorbě forem na výrobu polystyrenových úlů. V roce 1988 se synem založili firmu Apicol a začali produkovat polystyrenové úly pro Oblastní svaz včelařů Apipol Krakov. V tomto období se úly z tohoto materiálu na trhu teprve zabydlovaly. Sice se pokusy o jejich výrobu v Polsku datují už do 60. let 20. století, ale do té doby nedošlo k jejich masovému rozšíření. Potřebovaly mnohá vylepšení a lepší propagaci mezi včelaři. V této oblasti se nejvíce projevil inovativní přístup a úsilí nástupců Mariana Łysoně.

ANDRZEJ ŁYSOŃ (1951-2021)

Otec současného šéfa společnosti. V mládí se vyučil dvěma profesím - hutnímu a stavebnímu technikovi. Dlouhá léta pracoval v Hutě Bobrek v Bytomi a poté ve WSW Andrychów.

V roce 1979 se po návratu do svého rodinného města rozhodl začít podnikat a založil speciální oddělení zemědělské výroby, kde pěstoval rajčata a květiny.

Nebylo to však vše, co ho v té době zajímalo. Společně se svým otcem Marianem provozovali včelín, který každým rokem sílil. Zpočátku to byly dřevěné úly, ale později přešli na polystyrenové úly - pozdější vlajkový produkt společnosti ŁYSOŃ.

V roce 1988 založil Andrzej Łysoń společnost APICOL Przedsiębiorstwo Produkcji Handlu i Usług se sídlem v Sułkowicích. Spolu s ním ve firmě působili jeho manželka Danuta a rodiče Wiktoria a Marian. Andrzej byl jejím předsedou a jeho otec Marian zástupcem. Díky firmě APICOL, která měla formy na úly vyrobené Andrzejovým otcem, se vyráběly úly systému Apipol pro krakovský Oblastní Svaz Včelařů APIPOL.

Společnost také vyráběla drobné včelařské vybavení, jako jsou například lišty a klece pro včelí matky. Bohužel v důsledku ekonomických změn a zvýšení cen surovin společnost v roce 1989 ukončila výrobu. Vášeň pro včelařství však v Andrzejově životě nevyhasla.

V roce 1995 se spolu se synem Tomaszem rozhodl obnovit výrobu a založit vlastní společnost. Postupem času se z živnostenského podnikání stala komanditní společnost, v níž Andrew působil jako člen představenstva. Ochotně pomáhal, měl široké znalosti o včelařství a podílel se na mnoha výrobních řešeních, např. při zahájení výroby prvních medometů se značkou ŁYSOŃ. Andrzej Łysoń byl nejen výrobcem, ale také vášnivým včelařem. Ve svém včelíně měl téměř 200 včelstev.

Získal také diplom odborného mistra v oboru včelařství. Byl členem Svazu Profesionálních Včelařů a WZP v Krakově a rád se o své znalosti dělil s ostatními, účastnil se národních i mezinárodních výstav.

TOMASZ ŁYSOŃ (1976)

Aktuální prezident společnosti. Energický, s hlavou plnou nových nápadů a neobvyklým charismatem. Otevřený novým myšlenkám, dovedně vdechující život často na první pohled nemožným řešením. Člověk mnoha talentů a milovník starých aut. Sotva 19 letý „usedl za volant” firmy a od té doby jí dynamicky rozvíjí. Profesí včelař, chovatel včelích matek Kraňka Viktoria, člen Svazu profesionálních včelařů a Krajského svazu včelařů v Krakově. Jako podnikatel byl Tomasz mnohokrát oceněn nejen na poli včelařském, ale i obchodním. V určitém smyslu se stal řečníkem včelařství na větších trzích, kdy dokázal obrátit pozornost lidí, kteří se nikdy nezajímali o včely a jejich chov, na tuto specifickou oblast. 

Tomasz se angažuje v různých společenských a charitativních akcích v Polsku i ve světe. Je organizátorem Mezinárodního srazu veteránů v Bielanech. Kromě toho se dvakrát zúčastnil Spanilé jízdy polskými fiátky (Fiat 126p) na obranu včel, kterou naše firma pomáhala organizovat. I přes svůj mladý věk se Tomasz může pochlubit životopisem několika osob. Nikdy se nezastavuje, neustále přijímá nové výzvy a realizuje nové nápady. Dokonale spojuje svojí vášeň s povinnostmi a rodinnou. Pro nás, zaměstnance firmy, je jak včelí matka – rozhoduje o vývoji „včelstva“ a vysílaje „feromony“, zceluje celou kolonii.

OTEVŘENÍ PODNIKOVÉ PRODEJNY V KALIŠI

V únoru jsme otevřeli další prodejní místo na území Polska. Naší novou podnikovou prodejnu LYSON jsme umístili do Kališe. Zboží nejvyšší kvality a profesionální obsluha - to je hlavním mottem našeho nového obchodu.

OTEVŘENÍ PODNIKOVÉ PRODEJNY VE ZHOŘELCI

Otevření podnikové prodejny ve Zhořelci bylo reakcí na zvětšující se zájem o naše produkty v zahraničí. Umístění na trojmezí Německa, České republiky a Polska zjednodušilo nakupování právě pro zákazníky od našich sousedů.

NEJLEPŠÍ ZAMĚSTNAVATEL

Dostali jsme se mezi nejlepší zaměstnavatele o velikosti 50 – 250 zaměstnanců v Polsku.

OTEVŘENÍ PODNIKOVÉ PRODEJNY V RADOMI

V listopadu jsme otevřeli další prodejní místo na území Polska. Obchod LYSON začal fungovat v Radomi. Produkty nejvyšší kvality a profesionální obsluha jsou nejdůležitějšími atributy našeho nového distribučního místa.

OTEVŘENÍ APILANDIE

V průběhu VI. Kongresu exportérů z oblasti zemědělství a potravinářství pod záštitou Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova jsme obdrželi jsme čestné uznání „Zásluhy v zemědělství“. V průběhu Dní otevřených dveří jsme veřejnosti představili interaktivní včelařské centrum Apilandia v Dolní Kleczy.

SPANILÁ JÍZDA NA OBRANU VČEL

Získali jsme dvě bronzové medaile na Apimondii v Turecku za inovativní projekt BeeLab a za inkubátor včelích matek. Prof. Stanisław Brach, který se kongresu účastnil pod hlavičkou naší firmy, obdržel zlatou medaili za porcelánová umělecká díla inspirovaná včelami. Společně s polskými včelařskými organizacemi jsme zorganizovali spanilou jízdu Fiaty 126p Polskem na obranu včel.  

PRVNÍ VELETRH V USA

A jsme za oceánem! Poprvé jsme ze zúčastnili včelařského veletrhu v USA. Další neobvyklá cesta v historii naší společnosti. Včelařství v USA se dosti liší od polského či vůbec od toho evropského, ale z předchozích zkušeností víme, že včelaři vždy najdou společný jazyk. Naše výrobky se tak dostaly i k zákazníkům z druhé strany Atlantiku.

STĚHOVÁNÍ FIRMY DO KLECZY

Toto byl velice náročný rok. Rozvoj firmy si vyžádal další změnu adresy. Přestěhovali jsme se do Dolní Kleczy u Wadowic. Díky tomu jsme získali k dobru okolo 12 tis. m2. Zúčastnili jsme se včelařského veletrhu v SAE. Pomáhali jsme zorganizovat první Spanilou jízdu polskými fiátky po Evropě na obranu včel. Zároveň jsme uspořádali další Den otevřených dveří. Obdrželi jsme dvě zlaté medaile na Apimondii v Jižní Koreji za Control Bee a medomet se zabudovanou váhou vytočeného medu. Gospodarstwo Pasieczne Łysoń dostalo bronzovou medaili za kosmetiku Honey Therapy.   

PRVNÍ MEDAILE NA APIMONDII

Získali jsme první medaili na Celosvětovém včelařském kongresu Apimondia v Kyjevě (zlatá medaile v kategorii velkých expozicí). Splnění našich největších profesních snů. Upřímně, byli jsme trochu zaskočeni tímto oceněním, ale zároveň hrdi na takový úspěch. Každopádně to neznamená, že bychom se s dosáhnutou metou spokojili a usnuli na vavřínech. Rozhodně se snažíme neustále dále rozvíjet. 

EXPO V ETIOPII

Poprvé jsme prezentovali naše produkty v Africe na výstavě Expo v Etiopii. Získali jsme zajímavé zkušenosti, seznámili se s africkým včelařstvím a navázali nové kontakty. Na našich cestách je nejkrásnější to, že se neustále přesvědčujeme, jak včely dokáží spojovat. Bez ohledu z jakého kontinentu nebo země člověk pochází, vždy dokážeme nalézt společný jazyk. A i když způsoby včelaření jsou v našich zemích rozdílné, tak v podstatě všichni potřebujeme stejné vybavení. 

PRVNÍ DOTACE

Odstartovali jsme program z unijní podpory pro včelaře. Dotovanými produkty jsme vybavili už několik tisíc polských včelařů. Refundace včelařského vybavení umožnila zásobit polská včelařství moderními úly, medomety a dalšími pomůckami potřebnými pro práci včelaře. To vedlo ke zvýšení kvality i efektivity práce. Díky tomuto řešení se naše výrobky rozšířily do většiny včelařství a těší nás, že se včelaři rozhodují pro naše produkty.

PRVNÍ LINKA PROFESSIONAL

Dokončili jsme první linku na získávání a zpracování medu Professional Line. Začali jsme točit videa, ve kterých prezentujeme události v naší firmě, např. Dny otevřených dveří, a také v nich předvádíme naše produkty. Program ŁYSON.TV byl velmi kladně přijat a jeho rozšiřování o představování nových produktů jsme natrvalo zakotvili mezi firemními úkoly. 

PRVNÍ DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Zúčastnili jsme se Celosvětového včelařského kongresu Apimondia v Austrálii. Poprvé jsme v naší firmě zorganizovali Dny otevřených dveří, během kterých jsme prezentovali novinky v naší nabídce a návštěvníkům jsme nabídli balíček přednášek a školení. Hostům se velice líbila možnost prohlídky naší firmy, nabídka a výukový program speciálně připravené k této příležitosti. Rozhodli jsme se v tomto trendu pokračovat i v dalších letech a tato akce se tak navždy zapsala do našeho kalendáře. 

STĚHOVÁNÍ DO KĘTŮ

Firmu jsme přestěhovali do Kętů. Možnost využít okolo 2200 m2 zapříčinila dynamický rozvoj výroby. Koupili jsme první automatickou linku na svařování nádob a medometů. Od té doby se naše firma začala rychle rozvíjet. Nikdy nebyla nouze o nové nápady, ale teď jsme konečně získali nové možnosti. Jak se ukázalo jen na 9 let, protože jsme se později začali tísnit i v těchto prostorách. Nicméně, než jsme výrobu i kanceláře přenesli do nového působiště, soustředili jsme se na výrobu nových produktů a rozvoj firmy.   

NOVÝ VELKOOBCHOD V RADZYMINĚ

Otevřeli jsme včelařský velkoobchod v Radzymině a druhý jsme převzali po Oblastním včelařském družstvu v Poznani. Díky tomu jsme získali další distribuční místa v Polsku. Nabídku jsme rozšířili o medy a včelí produkty z portfolia společnosti Tomasze Łysoně a jeho sestry Katarzyny. Tato část celé obchodní skupiny funguje jako Gospodarstwo Pasieczne Łysoń.

PROGRAM CHOVU MATEK

Vytvořili jsme chovný program včelích matek „Kraňka Victoria“. Pro toto plemeno jsme se rozhodli pro velice dobré přezimování a rychlý jarní rozvoj. Čas nám ukázal, že to byla velice dobrá volba a naše matky se mezi včelaří těší veliké oblibě a dobrému hodnocení. U příležitosti Národních dní včelaře jsme v tomto roce jsme ve vsi Pszczela Wola uspořádali první setkání distributorů.

ZPROVOZNĚNÍ PRODUKCE MEZISTĚN

Zprovoznili jsme produkci mezistěn. Zúčastnili jsme se kongresu Apislavia v Brně, důležité události ve včelařské branži. Během sjezdu vědci diskutují o nových objevech a problémech ve včelařství, profesionální včelaři prezentují své nejnovější postupy. Zrodila se společnost Bee & Honey (založená spolu s Rafałem Krawczykem), jejímž ovocem byl portál www.pszczoly.pl (nyní pasieka24.pl) a časopis „Pasieka“. Časem se též stala předním producentem etiket na sklenice s medem. 

ZALOŽENÍ OBCHODNÍ SKUPINY ŁYSOŃ

Vytvořili jsme tzv. Skupinu Łysoń. Firma Bafal patřící do této skupiny se stala hlavním producentem částí z polypropylenu a polystyrenu. Díky této spolupráci jsme našim klientům mohli nabídnout velmi širokou nabídku drobných včelařských potřeb. 

PRVNÍ KATALOG

Vydali jsme první katalog při příležitosti Národních dní včelaře v Jelení Hoře. Znamenalo to, že naše nabídka je už natolik široká, abychom jí mohli prezentovat tímto způsobem. Byli jsme na to velice pyšni a těšilo náš, že díky tomu se naše nabídka rozšíří mezi větší okruh odběratelů. Tím spíše, že v roce 2000 ještě nebyly takové možnosti propagace a sdílení informací jako dnes, např. přes internet, a procento našich klientů, kteří internet používali, bylo nevelké. Dnes tiskneme několik druhů katalogů v několika jazycích ročně a novinky i dostupnost našich produktů lze prakticky online sledovat na našich internetových stránkách. 

ZAČÁTEK ŠITÍ ODĚVŮ

Naší nabídku jsme rozšířili o včelařské oděvy. Toto oddělení si vzala na starost Tomaszova sestra Aneta Buda, která bratra podporuje dodnes. Uvedení včelařských kombinéz, blůz a dalších částí garderoby používané při práci se včelami na trh bylo reakcí na poptávku a časté dotazy našich zákazníků. Včelařské oděvy vlastní produkce dodnes tvoří důležitou část naší nabídky. 

PRVNÍ MEDOMETY

Na Národních dnech včelaře v Krakově jsme představili první medomety vlastní výroby. Firma začala sbírat ocenění a stala se laureátem soutěže AGROLIGA’97. Poprvé jsme se zúčastnili mezinárodního kongresu Apimondia v Belgii. Očarovali nás produkty zahraničních výrobců. Tehdy jsme ani nesnili o tom, že by naše firma někdy mohla udávat trend, navrhovat nejmodernější řešení a její logo poznávali včelaři už na první pohled oka.  

SPOLUPRÁCE S PPHU NEKTAR

Opět jsme byli přítomni na Národních dnech včelaře, které se tentokrát konaly v Bílsko-Bělé. Setkání přineslo své ovoce v podobě spolupráce s PPHU Nektar, se kterým nás dodnes pojí přátelská i obchodní pouta. Byl to dobrý začátek spolupráce i s jinými podnikateli. Tento rok se uskutečnila i naše první zahraniční cesta s expozicí našich úlů do Litvy. Pan Gediminas Olsevicius, majitel firmy VAB Wilara, byl naším prvním zahraničním klientem a zůstal jím dodnes. Takových vztahů si vysoce ceníme. 

ZAČÁTEK PODNIKÁNÍ

Tento rok je datem začátku fungování společnosti Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń w Sulkowicích i s jeho charakteristickým logem „s medvídkem“. Své úly jsme odprezentovali na Národních dnech včelaře v Opolí. Naše nabídka byla skromná a skládala se vlastně jen z polystyrenových úlů. Nicméně v těchto letech šlo o velice inovativní produkt a vzbudil mezi včelaři zájem. Už první klienti ocenili výhody úlů vyrobených firmou Łysoń, kvitujíce především jejich lehkost a kompatibilitu jednotlivých elementů. Mnoho let jsme naše polystyrenové úly modifikovali a podařilo se nám odstranit počáteční problémy. Zároveň jsme včelaře učili jak v těchto úlech hospodařit. 

LYSON-CZ s.r.o.
Těreškovové 2347/50, 
Mizerov, 734 01 Karviná

tel. +48 33 870-64-02, +48 33 875-93-24, +48 33 875-99-40, +48 33 844-75-21
www.lyson.cz email: eshop@lyson.cz

Product added to wishlist
Product added to compare.